  • BFC237066472
BFC237066472
advertisement
Manufacturer No:
BFC237066472
HK JDW NO:
886-BFC237066472
Datasheet:
BFC237066472
Description:
Film Capacitors .0047uF 5% 400volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC237066472
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 220
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    2.5mm
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2810
  • Voltage
    400V
  • Height
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    7.2mm