  • BFC237086103
BFC237086103
advertisement
Manufacturer No:
BFC237086103
HK JDW NO:
886-BFC237086103
Datasheet:
BFC237086103
Description:
Cap Film 0.01uF 100V PET 5% (7.2 X 2.5 X 6.5mm) Radial 5.08mm 105C Ammo Pack
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC237086103
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Size Code
    2810
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    2.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%