  • BFC2370EC124
BFC2370EC124
advertisement
Manufacturer No:
BFC2370EC124
HK JDW NO:
886-BFC2370EC124
Datasheet:
BFC2370EC124
Description:
MKT370 0.12μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC2370EC124
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    MKT370
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Long Life
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    0.12μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    7.1882mm
  • Width
    5.9944mm