  • BFC2370FB153
BFC2370FB153
advertisement
Manufacturer No:
BFC2370FB153
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC2370FB153
Package:
Radial
Datasheet:
BFC2370FB153
Description:
MKT370 0.015μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC2370FB153
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    MKT370
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Long Life
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    7.1882mm
  • Width
    2.4892mm