  • BFC2370FI104
BFC2370FI104
advertisement
Manufacturer No:
BFC2370FI104
HK JDW NO:
886-BFC2370FI104
Datasheet:
BFC2370FI104
Description:
MKT370 0.1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC2370FI104
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT370
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    7.1882mm
  • Width
    5.9944mm