  • BFC237165394
BFC237165394
advertisement
Manufacturer No:
BFC237165394
HK JDW NO:
886-BFC237165394
Datasheet:
BFC237165394
Description:
MKT371 0.39μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237165394
    Polyester, Metallized
  • Weight
    510.007921mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.197W 10.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.39μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    7.62mm
  • Lead Spacing
    0.300 7.62mm
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    10mm
  • Width
    5.0038mm