  • BFC237166393
BFC237166393
advertisement
Manufacturer No:
BFC237166393
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC237166393
Package:
Radial
Datasheet:
BFC237166393
Description:
MKT371 0.039μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237166393
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    7.62mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.300 7.62mm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    10.0076mm
  • Width
    2.4892mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MKT371
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.098W 10.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Long Life
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.039μF