  • BFC237169473
BFC237169473
advertisement
Manufacturer No:
BFC237169473
HK JDW NO:
886-BFC237169473
Datasheet:
BFC237169473
Description:
Film Capacitors .047uF 5% 100volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC237169473
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2007
  • Series
    MKT371
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.098W 10.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Reference Standard
    IEC60384-2
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    7.62mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.300 7.62mm
  • Multilayer
    No
  • Height
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    10mm
  • Width
    2.5mm