  • BFC237178183
BFC237178183
advertisement
Manufacturer No:
BFC237178183
HK JDW NO:
886-BFC237178183
Datasheet:
BFC237178183
Description:
MKT371 0.018μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237178183
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Weight
    339.995831mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    MKT371
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±10%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.018μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    7.62mm
  • Lead Spacing
    0.300 7.62mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    10.0076mm
  • Width
    2.9972mm