  • BFC237248473
BFC237248473
advertisement
Manufacturer No:
BFC237248473
HK JDW NO:
886-BFC237248473
Datasheet:
BFC237248473
Description:
MKT372 0.047μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237248473
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2013
  • Series
    MKT372
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    4mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4916
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm