  • BFC237259472
BFC237259472
advertisement
Manufacturer No:
BFC237259472
HK JDW NO:
886-BFC237259472
Datasheet:
BFC237259472
Description:
MKT372 4700pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237259472
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2013
  • Series
    MKT372
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    12.4968mm
  • Width
    4.0132mm