  • BFC237265333
BFC237265333
advertisement
Manufacturer No:
BFC237265333
HK JDW NO:
886-BFC237265333
Datasheet:
BFC237265333
Description:
MKT372 0.033μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237265333
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Weight
    900.012311mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    MKT372
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Size Code
    4920
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    12.5mm
  • Width
    5mm