  • BFC237341224
BFC237341224
advertisement
Manufacturer No:
BFC237341224
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC237341224
Package:
Radial
Datasheet:
BFC237341224
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC237341224
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Weight
    1.09999g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    MKT373
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    5mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Insulation Resistance
    30GOhm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm