  • BFC237343225
BFC237343225
advertisement
Manufacturer No:
BFC237343225
HK JDW NO:
886-BFC237343225
Datasheet:
BFC237343225
Description:
MKT373 2.2μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 130
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BFC237343225
    Radial
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.394W 26.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±10%
    General Purpose
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    10mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    250V
  • Height
    19.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.768 19.50mm
  • Length
    26mm
  • Width
    10mm