  • BFC237345185
BFC237345185
advertisement
Manufacturer No:
BFC237345185
HK JDW NO:
886-BFC237345185
Datasheet:
BFC237345185
Description:
MKT373 1.8μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237345185
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Weight
    4.500005g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.394W 26.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.8μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    26mm