  • BFC237352155
BFC237352155
advertisement
Manufacturer No:
BFC237352155
HK JDW NO:
886-BFC237352155
Datasheet:
BFC237352155
Description:
MKT373 1.5μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237352155
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Weight
    8.199986g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2017
  • Series
    MKT373
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 220
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Diameter
    15mm
  • Length
    31mm