  • BFC237354184
BFC237354184
advertisement
Manufacturer No:
BFC237354184
HK JDW NO:
886-BFC237354184
Datasheet:
BFC237354184
Description:
MKT373 0.18μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237354184
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT373
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.236W 17.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Long Life
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.18μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    5.9944mm