  • BFC237363224
BFC237363224
advertisement
Manufacturer No:
BFC237363224
HK JDW NO:
886-BFC237363224
Datasheet:
BFC237363224
Description:
VISHAY BFC237363224 Film Capacitor, 0.22 F, 630 V, MKT373 Series,10%, Radial Leaded, PET (Polyester)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC237363224
    Select All
  • Voltage
    630V
  • Height
    17.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Lead Free
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.394W 17.50mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    10mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    4mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm