  • BFC2373FL334MF
BFC2373FL334MF
advertisement
Manufacturer No:
BFC2373FL334MF
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC2373FL334MF
Datasheet:
BFC2373FL334MF
Description:
MKT373M 0.33μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 100V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC2373FL334MF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    MKT373M
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Long Life
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.33μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    5.0038mm