  • BFC237442222
BFC237442222
advertisement
Manufacturer No:
BFC237442222
Manufacturer:
Vishay / BCcomponents
HK JDW NO:
886-BFC237442222
Datasheet:
BFC237442222
Description:
KP 374 2.2nF Film Capacitor 10% Radial 250V-DC 125V-AC
Step5Bar-code shipping tag
BFC237442222
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Series
    KP 374
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 125
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Size Code
    4320
  • Length
    11mm