  • BFC237458182
BFC237458182
advertisement
Manufacturer No:
BFC237458182
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-BFC237458182
Datasheet:
BFC237458182
Description:
KP 374 1.8nF Film Capacitor Radial POLYPROPYLENE
Step5Bar-code shipping tag
BFC237458182
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    POLYPROPYLENE
  • Series
    KP 374
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.8nF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Size Code
    4320
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    160V
  • Height
    14.5mm
  • Length
    11mm