  • BFC237511823
BFC237511823
advertisement
Manufacturer No:
BFC237511823
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC237511823
Package:
Radial
Datasheet:
BFC237511823
Description:
KP/MKP 375 0.082μF Film Capacitor ±3.5% Radial PC Pins 630V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237511823
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KP/MKP 375
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.315W 26.00mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±3.5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    0.082μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.827 21.00mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    8.001mm