  • BFC237514751
BFC237514751
advertisement
Manufacturer No:
BFC237514751
HK JDW NO:
886-BFC237514751
Datasheet:
BFC237514751
Description:
KP/MKP 375 750pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237514751
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KP/MKP 375
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.571Lx0.197W 14.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    750pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    14.5034mm
  • Width
    5mm