  • BFC237517203
BFC237517203
advertisement
Manufacturer No:
BFC237517203
HK JDW NO:
886-BFC237517203
Datasheet:
BFC237517203
Description:
KP/MKP 375 0.02μF Film Capacitor ±3.5% Radial PC Pins 630V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237517203
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • Length
    18.5mm
  • Width
    6.5024mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.256W 18.50mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±3.5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.02μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Diameter
    6.5mm