  • BFC237520242
BFC237520242
advertisement
Manufacturer No:
BFC237520242
HK JDW NO:
886-BFC237520242
Datasheet:
BFC237520242
Description:
KP/MKP 375 2400pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 400V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237520242
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.217W 18.50mmx5.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    2400pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm
  • Length
    18.4912mm
  • Width
    5.5118mm