  • BFC237530153
BFC237530153
advertisement
Manufacturer No:
BFC237530153
HK JDW NO:
886-BFC237530153
Datasheet:
BFC237530153
Description:
KP/MKP 375 0.015μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 1172
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BFC237530153
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.374W 26.00mmx9.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Voltage - Rated
    1.6kV
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Depth
    9.5mm
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    22.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.886 22.50mm
  • Length
    26mm
  • Width
    9.4996mm