  • BFC237532911
BFC237532911
advertisement
Manufacturer No:
BFC237532911
HK JDW NO:
886-BFC237532911
Datasheet:
BFC237532911
Description:
KP/MKP 375 910pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237532911
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.236W 18.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    910pF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Diameter
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • Length
    18.5mm
  • Width
    5.9944mm