  • BFC237535472
BFC237535472
advertisement
Manufacturer No:
BFC237535472
HK JDW NO:
886-BFC237535472
Datasheet:
BFC237535472
Description:
KP/MKP 375 4700pF Film Capacitor ±3.5% Radial PC Pins 1600V 1.6kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
BFC237535472
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±3.5%
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    1600V 1.6kV
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.748 19.00mm