  • BFC237535622
BFC237535622
advertisement
Manufacturer No:
BFC237535622
HK JDW NO:
886-BFC237535622
Datasheet:
BFC237535622
Description:
KP/MKP 375 6200pF Film Capacitor ±3.5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237535622
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    KP/MKP 375
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.256W 26.00mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±3.5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Voltage - Rated
    1.6kV
  • Capacitance
    6200pF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.768 19.50mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    6.5024mm