  • BFC237543182
BFC237543182
advertisement
Manufacturer No:
BFC237543182
HK JDW NO:
886-BFC237543182
Datasheet:
BFC237543182
Description:
KP/MKP 375 1800pF Film Capacitor ±3.5% Radial PC Pins 2kV-DC 600V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237543182
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    799.995193mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    KP/MKP 375
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.295W 18.50mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±3.5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1800pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Diameter
    7.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • Length
    18.5mm
  • Width
    7.493mm