  • BFC237562202
BFC237562202
advertisement
Manufacturer No:
BFC237562202
HK JDW NO:
866-BFC237562202
Description:
2nF Film Capacitor 5% Radial 1.6kV-DC 500V-AC Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237562202
    Radial
  • Weight
    850.003752mg
  • Tolerance
    5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    2nF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Diameter
    6mm
  • Length
    26mm