  • BFC237566122
BFC237566122
advertisement
Manufacturer No:
BFC237566122
HK JDW NO:
866-BFC237566122
Description:
1.2nF Film Capacitor 5% Radial Radial 1.6kV-DC 500V-AC Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237566122
    Radial
  • Weight
    749.986634mg
  • Tolerance
    5%
  • Termination
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.2nF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Height
    18.5mm
  • Length
    18.5mm
  • Width
    8mm