  • BFC237662473
BFC237662473
advertisement
Manufacturer No:
BFC237662473
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC237662473
Datasheet:
BFC237662473
Description:
KP/MMKP 376 0.047μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237662473
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KP/MMKP 376
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    8.5mm
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    18mm
  • Height Seated (Max)
    0.709 18.00mm
  • Length
    26mm
  • Width
    8.509mm