  • BFC237862684
BFC237862684
advertisement
Manufacturer No:
BFC237862684
HK JDW NO:
886-BFC237862684
Datasheet:
BFC237862684
Description:
MKP/MKP378 0.68μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237862684
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    16.100006g
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP/MKP378
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.591W 31.50mmx15.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 300
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.68μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm
  • Length
    26mm
  • Width
    18mm