  • BFC237864273
BFC237864273
advertisement
Manufacturer No:
BFC237864273
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC237864273
Datasheet:
BFC237864273
Description:
Film Capacitors .027uF 5% 630volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC237864273
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    MKP/MKP378
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 300
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.027μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Reference Standard
    IEC60384-17
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    6924
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    17.5mm
  • Width
    6mm