  • BFC237872513
BFC237872513
advertisement
Manufacturer No:
BFC237872513
HK JDW NO:
886-BFC237872513
Datasheet:
BFC237872513
Description:
MKP/MKP378 0.051μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237872513
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.051μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Diameter
    9mm
  • Height Seated (Max)
    0.709 18.00mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    8.509mm