  • BFC237874124
BFC237874124
advertisement
Manufacturer No:
BFC237874124
HK JDW NO:
886-BFC237874124
Datasheet:
BFC237874124
Description:
MKP/MKP378 0.12μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237874124
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    MKP/MKP378
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.433W 31.50mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Long Life
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    0.12μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.827 21.00mm
  • Length
    31.496mm
  • Width
    10.9982mm