  • BFC237874363
BFC237874363
advertisement
Manufacturer No:
BFC237874363
HK JDW NO:
886-BFC237874363
Datasheet:
BFC237874363
Description:
MKP/MKP378 0.036μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237874363
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP/MKP378
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.036μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    8.5mm