  • BFC237874683
BFC237874683
advertisement
Manufacturer No:
BFC237874683
HK JDW NO:
886-BFC237874683
Datasheet:
BFC237874683
Description:
Film Capacitors .068uF 5% 1000volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC237874683
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    1.000001g
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP/MKP378
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.354W 31.50mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 400
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Reference Standard
    IEC60384-17
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    400V
  • Height Seated (Max)
    0.748 19.00mm
  • Length
    31mm
  • Width
    11mm