  • BFC237892392
BFC237892392
advertisement
Manufacturer No:
BFC237892392
HK JDW NO:
886-BFC237892392
Datasheet:
BFC237892392
Description:
MKP/MKP378 3900pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 600V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237892392
  • Capacitance
    3900pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Packing Method
    Box
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Diameter
    6mm
  • Height
    15.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.610 15.50mm
  • Width
    7mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    2.899986g
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP/MKP378
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%