  • BFC237894392
BFC237894392
advertisement
Manufacturer No:
BFC237894392
HK JDW NO:
886-BFC237894392
Datasheet:
BFC237894392
Description:
Film Capacitors .0039uF 5% 2000volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC237894392
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    2.899986g
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP/MKP378
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 600
  • HTS Code
  • Capacitance
    3900pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Reference Standard
    IEC60384-17
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    26mm
  • Width
    7mm