  • BFC237934514
BFC237934514
advertisement
Manufacturer No:
BFC237934514
HK JDW NO:
886-BFC237934514
Datasheet:
BFC237934514
Description:
MKP379 0.51μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237934514
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP379
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.51μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    7.0104mm