  • BFC237954155
BFC237954155
advertisement
Manufacturer No:
BFC237954155
HK JDW NO:
886-BFC237954155
Datasheet:
BFC237954155
Description:
MKP379 1.5μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237954155
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    9.199987g
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    MKP379
  • Size / Dimension
    1.220Lx0.591W 31.00mmx15.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Depth
    15mm
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm
  • Length
    30.988mm
  • Width
    15.0114mm