  • BFC238041183
BFC238041183
advertisement
Manufacturer No:
BFC238041183
HK JDW NO:
886-BFC238041183
Datasheet:
BFC238041183
Description:
MKP380 0.018μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC238041183
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP380
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.018μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    Box
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2818
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.2mm