  • BFC238320154
BFC238320154
advertisement
Manufacturer No:
BFC238320154
HK JDW NO:
886-BFC238320154
Datasheet:
BFC238320154
Purchasing and Inquiry
BFC238320154 Overview
This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.
BFC238320154 Features
BFC238320154 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC238320154 applications of film capacitors.
  • Test and measuring equipment
  • IGBT
  • Filters
  • Lighting
  • Audio/video equipment
  • Matching networks
  • Battery management system
  • RF Modules
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Mobile communications
Step5Bar-code shipping tag
BFC238320154
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    MMKP383
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.394W 17.50mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Size Code
    6939
  • Voltage
    630V
  • Height
    16.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    17.5mm
  • Width
    10mm