  • BFC238320474
BFC238320474
advertisement
Manufacturer No:
BFC238320474
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC238320474
Package:
Radial
Datasheet:
BFC238320474
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 630VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC238320474
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    MMKP383
  • Size / Dimension
    1.220Lx0.512W 31.00mmx13.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    13mm
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    23mm
  • Height Seated (Max)
    0.906 23.00mm
  • Length
    31mm