  • BFC238333393
BFC238333393
advertisement
Manufacturer No:
BFC238333393
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC238333393
Package:
Radial
Datasheet:
BFC238333393
Description:
MMKP383 0.039μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC238333393
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    2.500003g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MMKP383
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.335W 17.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    0.039μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    8.509mm