  • BFC238343392
BFC238343392
advertisement
Manufacturer No:
BFC238343392
HK JDW NO:
886-BFC238343392
Datasheet:
BFC238343392
Description:
Film Capacitors .0039uF 5% 1400volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC238343392
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • HTS Code
  • Capacitance
    3900pF
  • Voltage - Rated DC
    1.4kV
  • Packing Method
    TR, 20 INCH
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Size Code
    6920
  • Voltage
    1.4kV
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm