  • BFC238351123
BFC238351123
advertisement
Manufacturer No:
BFC238351123
HK JDW NO:
886-BFC238351123
Datasheet:
BFC238351123
Description:
MMKP383 0.012μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC238351123
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MMKP383
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.394W 17.50mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.012μF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Packing Method
    Box
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Size Code
    6939
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    17.5mm
  • Width
    10mm