  • BFC238351273
BFC238351273
advertisement
Manufacturer No:
BFC238351273
HK JDW NO:
886-BFC238351273
Datasheet:
BFC238351273
Description:
MMKP383 0.027μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC238351273
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.027μF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Packing Method
    Box
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Height Seated (Max)
    0.709 18.00mm
  • Length
    26mm
  • Width
    8.5mm